Press "Enter" to skip to content

Ile kosztuje wykonanie ocieplenia domu

Jednym z ostatnich etapów budowy domów jednorodzinnych jest wykonanie elewacji. Jest to bardzo ważny element ze względu na komfort użytkowania i opłaty zwiazane z ogrzaniem takiego budynku. Do dociepleń ścian obecnie stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Koszt takiej elewacji jest zależny od materiałów zastosowanych do niej. Jest to spory wydatek, który zwróci się poprzez zmniejszenie opłat za ogrzewanie. Jaki materiał wybrać do ocieplenia domu?

Jaki będzie koszt takiej elewacji?

Ocieplenie 200 metrów kwadratowych domu wyniesie około 24 tysiące przy styropianie i około 30 tys. ocieplając wełną mineralną. Jest to bardzo duży jednorazowy koszt dla inwestora, który będzie się zwracał przez wiele lat. Na wysokość ceny składa się robocizna plus materiał użyty do ocieplenia razem z tynkiem. Cenę elewacji domu można obniżyć stosując zamiast tynku silikonowego tynk mineralny czy akrylowy. Przy dociepleniach domów jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj styropian o grubości 10 cm, siatkę warstwe kleju, podkład i tynk. W taki sposób wykonana elewacja bardzo dobrze chroni pomieszczenia przed wychłodzeniem a oprócz tego jest odporna na działanie wilgoci. Koszt ocieplenia domu styropianem jest dużo niższy niż przy ociepleniu wełną mineralną. Przy dociepleniach z wełny potrzebny jest stelaż drewniany, który ją utrzymuje. Zaletą wełny jest jej elastyczność, która pomaga w dopasowaniu ocieplenia nawet w trydnych miejscach. Obydwa te materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami cieplnymi. Wadą wełny jest mała odporność na wilgoć. Jeśli do takiej elewacji dostanie się woda to na jej powierzchni pojawi się grzyb i pleśń.

Co bardziej się opłaca?

Koszt ocieplenia domu jednorodzinnego zależy nie tylko od zastosowanej techniki czy wielkości ścian zewnętrznych i grubości wybranego ocieplenia ale również od stanu technicznego ścian budynku. Dla każdej elewacji koszt będzie inny, nie da się dokładnie powiedzieć ile wyniesie dana elewacja. Wszystko zależy od kształtu domu, ilości gzymsów czy innych zdobień.