Press "Enter" to skip to content

Powiększenie domu- rozbudowa czy nadbudowa?

Zanim zdecydujemy się na rozbudowę czy nadbudowę domu musimy dopełnić mnóstwo formalności z tym związanych, które reguluje Prawo Budowlane. Prace takie wymagają pozwolenia na rozbudowę czy nadbudowę domu. Wykonanie ich bez zezwolenia traktowane jest jako samowola budowlana i podlega karom, które reguluje Prawo Budowlane. Co jest lepsze rozbudowa a może jednak nadbudowa? Jakie są różnice?

Co zatem wybrać, aby powiększyć dom?

Aby się zdecydować na jeden ze sposóbów powiększenia domu musimy zpoznać się z ich zaletami, wadami i kosztami. Rozbudowa domu w bok czasem jest lepszym rozwiązaniem. Możemy w ten sposób mieć więcej miejsca na parterze, a nie tylko u góry. Dobudowując część do domu mamy większe możliwości kształtowania przestrzeni w domu. Jeśli działka jest na tyle duża to lepiej jest dobudować do domu. Możemy wtedy całkowicie zmienić wygląd domu i jego funkcjonalność. Dobudowanie części do domu jest wygodne dla jego mieszkańców, bo mogą spokojnie mieszkać w starym budynku aż do połączenia go z nowym nowymi otworami. Do wykonania rozbudowy potrzebny jest projekt architektoniczny i pozwolenie. Oprócz tego budynek po rozbudowie musi spełniać wszelkie zasady, które narzuca prawo budowlane.

Co to jest nadbudowa?

Nadbudowa domu wiąże się z przebudową w górę obiektu już istniejącego. Koszty takiej nadbudowy są mniejsze niż dobudowanie części do domu. Jeśli działka jest za mała a istnieje potrzeba powiększenia domu to zostaje tylko nadbudowanie go o dodatkowe piętra. Musimy zwrócić uwagę na stan ścian. Jeśli są w dobrym stanie to nadbudowa może zostać wykonana. Przy okazji zmienia się również dach i pokrycie dachowe. Niestety decydując się na nadbudowę musimy wziąć pod uwagę koszty remontu istniejącej części. Nadbudowa jest tańsza, bo nie ma w nich drogich robót ziemnych, nie niszczymy ogrodu czy nie zmieniamy lokalizacji przyłączy mediów. Niestety decydując się na nadbudowę musimy poprosić konstruktora i projektanta o ekspertyzy domu. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w świetle prawa nadbudowa domu wymaga posiadania dokumentacji, takiej samej co budowanie domu od podstaw.

Co lepsze?

Zarówno przy dobudowie czy nadbudowie domu trzeba załatwić formalności w urzędach. Nie można przeprowadzać tych robót bez zezwolenia, bo jest to w świetle prawa samowola budowlana. Nadzór budowlany może nawet nakazać nam rozbiórkę wykonanej nadbudowy czy rozbudowy. Jeśli chodzi o koszty to nadbudowa jest tańszym wyborem, ale za to bardziej uciążliwym dla mieszkańców domu. Ciężko jest jednoznacznie określić co jest lepsze. Wszystko zależy od tego jaki budynek inwestor chce otrzymać po zakończeniu wszystkich prac.