Press "Enter" to skip to content

Jaki tynk wybrać na elewację domu?

Wykończenie elewacji domu ma duże znaczenie dla wyglądu i estetyki domu. Wielu ludzi w tym celu kładzie na ściany domu tynk cienkowarstwowy. Jego zadaniem jest ochrona ścian przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami oraz rozwojem grzybów i alg. Decydując się na jeden z nich musimy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak to, gdzie znajduje się dom, czy będzie narażony na kurz, czy w pobliżu jest ruchliwa droga czy dużo jest drzew? Na tej podstawie sprzedawca doradzi nam rodzaj tynku jaki będzie najlepszy i który zagwarantuje piękną elewację na wiele lat.
Jakie są rodzaje tynków?
Na rynku polskim dostępnych jest cała gama tynków w różnej palecie barw. Pozwalają one dowolnie kreować wygląd zewnętrzny domu. Dostępne są tynki mineralne, akrylowe, silikatowe lub silikonowe. Czym się różnią i jaki wybrać? Tynk mineralny jest tynkiem w formie suchej dostarczanym w workach. Zanim zacznie się go kłaść na elewacje trzeba go wymieszać z wodą. Zaletą tego tynku jest trwałość, paroprzepuszczalność i odporność na algi i porosty. Jeśli chodzi o wykonanie tynku mineralnego to wymaga on bardzo dużej staranności i dobrych warunków pogodowych. Wadą tych tynków jest to, że bardzo szybko się brudzą. Kolejnym rodzajem tynku jest tynk akrylowy, który dostarczany jest w wiaderkach w formie mokrej pasty, która trzeba przemieszać przed nałożeniem na ściany. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością i paroprzepuszczalnością. Bardzo łatwo nakłada się go na ścianę i jest powszechnie stosowany. Natomiast tynk silikatowy jest oparty na szkle wodnym potasowym, który trwale łączy się ze ścianą. Są to tynki wysoko alkaliczne i wymagają odpowiednich warunków pogodowych podczas nakładania na ściany domu. Tynk jest trwały i stanowi naturalną barierę przed atakiem grzybów, alg czy innych mikroorganizmów.
Jaki jeszcze tynk można zastosować na elewację?
Najlepszymi tynkami cienkowarstwowymi dostępnymi na rynku polskim są tynki silikonowe. Zabezpieczają one ścianę przed nasiąkliwością nie ograniczając paroporzepuszczalności. Oprócz tego na takim tynku tworzy się powłoka, która może być myta. Tynki te nazywane są również samoczyszczącymi, bo podczas deszczu się myją. Jest to jedyny tynk o takich właściwościach a oprócz tego jego kolor utrzymuje się przez długie lata.