Press "Enter" to skip to content

Podbitka dachowa- na co zwrócić uwagę?

Podbitka dachowa jest elementem, który ochrania elementy konstrukcyjne dachu przed wpływem czynników atmosferycznych. Podbitka stanowi też przeszkodę dla ptaków, które przeważnie budują gniazda w dziurach pod dachem. Podbitka jest elementem dekoracyjnym dachu i dlatego musi być wykonana starannie. W polskim budownictwie wykorzystywane na podbitki jest drewno, blacha i PCV. Które z nich wybrać? Czym się różnią?

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając podbitkę dachową musisz wiedzieć, że wpłynie ona na wygląd domu. Możliwości wyboru mamy sporo. Na rynku dostępne są podbitki PCV w szerokiej gamie kolorystycznej a drewniane możemy malować na taki kolor jaki chcemy. Dobierając podsufitkę zwróćmy uwagę na to, aby kolor pasował do dachu, okien czy rynien oraz koloru fasady. Najbardziej popularną jest podbitka drewniana. Decydując się na nią będziemy musieli ją zaimpregnować, aby osłonić ja przed wpływem czynników atmosferycznych. Trzeba również pamiętać o jej konserwacji co parę lat. Można ją zamontować na dwa sposoby. Deski mogą być ułożone równolegle do ścian lub pod kątem prostym do niej. Kazdy sposób jesyt dobry. Ważne jest również wykończenie takiej podbitki stosując drewniane kątowniki lub ćwierćwałki. Kolejną dosyć popularną w ostatnich latach jest podbitka wykonana z PCV. Łatwo się ją montuje i jest całkowicie odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Taka podbitka nie wymaga zabiegów konserwujących, dlatego jej położenie jest bardziej opłacalne. Podbitki takie dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i sprzedawane są w gotowych elementach wraz z listwami montażowymi. Wadą takich podbitek jest to, że przy bardzo dużych wiatrach może zostać rozerwana.

Jaki materiał stosuje się jeszcze na podbitki?

Mało popularne dla domków jednorodzinnych są podbitki z blachy. Często stosuje się je na halach produkcyjnych i magazynach. Wykonane są ze stali bądź blachy. Jest bardzo trwała i wygląda estetycznie ale wymaga co jakiś czas konserwacji. Podbitka taka nie ulega odkształceniu czy wypaczeniui stanowi trwały element wykończenia dachu. Niestety podbitka ta jest mało popularna ze względu na swój duży ciężar.

Decydując się na, którykolwiek rodzaj podbitek, pamiętajcie, że mają one nie tylko chronić konsytukcję dachową ale również mają pozytywnie wpływać na wygląd domu.