Press "Enter" to skip to content

Najmodniejsze kolory ścian

Mieszkając w domu jednorodzinnym każdy z nas musi ponosić koszty związane z jego wykończeniem czy remontem. Po paru latach mieszkania stwierdzamy, że warto bybyło odświeżyć ściany. Nałożyć na ich powierzchnię warstwy powłok malarskich. Takie malowanie możemy wykonać sami bądź zlecić firmie. Na rynku polskim dostępna jest cała paleta farb akrylowych czy lateksowych. Jak z tej ilości wybrać ten, który jest obecnie najmodniejszy i który będzie pasował do naszych pomieszczeń? Co wybrać, aby pomalowane ściany tworzyły element dekoracyjny pomieszczenia? Czy kolor ma decydujące znaczenie dla aranżacji danego wnetrza?

Jakie kolory są obecnie modne?

W ostatnich latach bardzo modne były biel i szarość. Niestety ostatnio powoli zaczęły być wypierane przez kolory bardziej żywe i o intensywniejszej barwie. Obecnie bardzo modnym kolorem jest róż, czerwień, bordo, morski czy turkusowy o różnych odcieniach. Oprócz tego królują również kolory metaliczne i opalizujące. Od kilku lat dużą popularnością cieszy się złoto i miedź i w wystroju wnętrz ta moda trwa nadal. W sklepach możemy znaleźć dużo donic, dodatków w tych kolorach. Przy wyborze odpowiedniej farby najważniejsze jest, aby nam się podobał wybrany kolor a nie to co jest modne. Modny kolor farby w danym pomieszczeniu może stwarzać wrażenie, że w pokoju jest za jasno albo za ciemno. Dlatego dobierajmy farbę w taki sposób, abyśmy sami później dobrze się czuli w pomalowanym pomieszczeniu.

Mamy już farbę – co dalej?

Gdy już zakupimy farbę musimy pomyśleć o osobie, która nam wykona malowanie. Przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić czy nasze ściany nie wymagają poprawek i wyrównania ubytków. Nastepnie na ściany nakłada się powłokę gruntującą, która zapewni jednolite wchłanianie farby przez ściany. Przystępując do malowania nie zapomnijmy o zabezpieczeniu folią drzwi, okien, grzejników czy kontaktów, będziemy mieli wtedy mniej sprzatania po malowaniu. Pamietajcie, że w doborze kolorystyki do pomieszczenia, chodzi o to, aby później dobrze się w nim czuć i czerpać przyjemność z przebywania w nim.