Press "Enter" to skip to content

Systemy rynnowe w budownictwie jednorodzinnym

Rynna to półotwarta rura, którą mocuje się wokół dachu w celu odprowadzenia wody opadowej i topniejącego śniegu. Jest to nieodłączna część każdego dachu. Nie mając dobrze dobranego systemu rynnowego narażamy nasz dom na zacieki i przenikanie wilgoci do środka domu. Decydując się na montaż rynien na swoim dachu powinniśmy odpowiednio dobrać materiał i wielkość rynien i rur spustowych. W naszych sklepach istnieje cała gama kolorystyczna rynien, dlatego dobierać je można tak aby w kompozycji z dachem stanowiły idealną całość. Jeśli sami nie możemy obliczyć ilości potrzebnych rynien, haków i złączek to najlepiej powierzyć obliczenia specjaliście.

Na co zwrócić uwagę przy doborze rynien?

Ważne jest, aby rynny były tak dobrane, żeby zbierały wodę z całego dachu. Mamy wtedy gwarancję, że podczas intensywnych opadów woda nie będzie spływała po ścianach domu. Rynny produkuje się z materiałów takich jak: tworzywa akrylowe, PVC czy metal. Do najczęściej stosowanych należą te wykonane z tworzyw akrylowych, bo są odporne na działanie promieni UV. Niestety są one dużo droższe niż powszechnie stosowane rynny z PVC. Oprócz tego na rynku polskim dostępne są rynny stalowe, które są najlepsze pod względem wytrzymałości na złe warunki atmosferyczne. Rynny wykonane ze stali mają śliską strukturę, dzięki której woda z rynny spływa szybciej. Oprócz tego wszelkie zanieczyszczenia osadzają się dużo wolniej. Są to rynny stosunkowo drogie ale należą do najbardziej wytrzymałych i gwarantują długoletnie bezproblemowe działanie.

Co jeszcze?

Przy doborze odpowiednich rynien i rur spustowych trzeba pamiętać, że będą one narażone cały czas na działanie słońca, deszczu czy mrozu i śniegu. Z tego powodu materiał z jakiego będą wykonane rynny musi być odporny na ich działanie. Najlepiej wybrać takiego producenta u którego kupimy kompletny system rynnowy z łatwym i szybkim montażem, który najlepiej zlecić fachowcowi. Pamiętajcie wielkość rynien musi być dopasowana tak, aby zbierać całą wodę spływającą z dachu podczas deszczu.