Decydując się na wybudowanie domu czy innego budynku już na samym początku musimy wiedzieć jakich materiałów użyjemy do jego ocieplenia. Na naszym rynku dostępnych jest szereg różnych materiałów izolacyjnych. Można do niej wykorzystać tradycyjny styropian czy wełnę mineralną. Wysoko postawione wymogi Unii Europejskiej w zakresie dociepleń budynków zmuszają inwestorów do poszukiwania coraz lepszych i nowszych materiałów izolacyjnych. Obecnie do izolacji termicznej wykorzystuje się płyty izolacyjne PIR. Co to są za płyty? Jakie mają zalety? Czy warto inwestować w taki typ izolacji?
Z czego składają się płyty PIR
Środek płyty wykonany jest ze sztywnej pianki poliizocyjanuratowej PIR, która posiada bardzo dobre właściwościach termoizolacyjne i ogniowe. Każda z paneli izolacyjnych znajduje się w obustronnej okładzinie wykonanej z papieru KRAFT pokrytego aluminium, okładzinie bitumicznej czy z welonu szklanego. Oprócz tego każda płyta posiada frezowane krawędzie, które ułatwiają montaż i zwiększaja izolacyjność cieplną.
Zalety płyt PIR
Główną zaletą są właściwości termoizolacyjne płyt PIR. Stanowią one bezkonkurencyjne rozwiązanie na podwyższenie energooszczędności każdego budynku, dlatego coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Termoizolacja wykonana przy pomocy tych płyt cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ= 0.022 W/mK, powoduje to, że produkt ten jest najlepszym materiałem izolacyjnym dostępnym na naszym rynku. Dzięki temu, że każda z płyt posiada frezowane krawędzie umożliwia ona wyeliminowanie groźnych mostków termicznych.
Kolejną zaletą pir izolacji jest to, że możemy ją wykorzystywać na każdym etapie budowy. Płyty te nadają się zarówno jako płyta izolacyjna na podłogę, do ocieplenia ścian zewnętrznych jak również do izolacji cieplnej piwnic, fundamentów czy poddaszy, stropów i stropodachów. Dzięki bardzo dobrym właściwościom termoizilacyjnym można zastosować cieńszą warstwę ocieplenia niż w przypadku styropianu czy wełny mineralnej. Zyskuje się w ten sposób większy metraż powierzchni użytkowej budynku.
Następna zaleta paneli termoizolacyjnych PIR to ich najwyższa wytrzymałość i najdłuższa trwałość. Płyty te zachowują swoje wysokie parametry przez cały okres ich użytkowania. Są odporne na większość rozpuszczalników stosowanych w budownictwie. Oprócz tego są odporne na pleśnie, grzyby i procesy gnilne. Płyty izolacyjne PIR są również wytrzymałe na ściskanie i są bardzo twarde.
Czy warto inwestować w taki typ izolacji?
Ocieplenie budynku przy pomocy płyt PIR może w początkowej fazie wydawać nam się drogie. Jednak koszty poniesione na termoizolację wykonaną tymi płytami bardzo szybko się nam zwrócą w postaci niskich rachunków za ogrzewanie domu. Jest to szczególnie ważne w naszym klimacie, gdzie często sezon grzewczy trwa prawie osiem miesięcy.